25 september 2025
Nieuws

Controle op identiteit van cliënten is vereenvoudigd

Tot op heden moest het CIZ de identiteit van cliënten, die zelf een aanvraag bij het CIZ indienen, controleren door middel van een huisbezoek of een telefonische check bij de zorgaanbieder. In het geval van een telefonische check belden we de zorgaanbieder om het BSN (Burger Service Nummer) na te vragen, om zo de identiteit van de cliënt vast te stellen.

formulier met check teken

Deze controle werd door verschillende zorgaanbieders gezien als een administratieve last. Het CIZ zag dit signaal als een belangrijke aanleiding om het ministerie van VWS te verzoeken tot een wetswijziging. Na intensief overleg met het ministerie van VWS, is de wet aangepast waardoor het CIZ eenvoudiger en met minder administratieve lasten voor zorgaanbieders de identiteit van cliënten kan controleren.

Het CIZ mag de identiteit van cliënten controleren aan de hand van de documenten die een zorgaanbieder heeft ontvangen; als door vermelding van het BSN uit documenten van zorgaanbieders blijkt dat de identiteit al door hen is vastgesteld.

Vanaf nu is het dus in veel gevallen niet meer nodig om een zorgaanbieder te bellen om het BSN na te vragen. Ook hoeven medewerkers van het CIZ niet meer op huisbezoek bij de cliënt enkel voor de identiteitscontrole.

Het CIZ is erg blij met deze wijziging en de lastenverlichting die dit met zich meebrengt voor zorgaanbieders.